nedelja, 25. julij 2010

Muha goseničarka (Ectophasia crassipennis)

Muhe goseničarke (Ectophasia crassipennis) spadajo v družino goseničark (Tachinidae). So morda človeku najkoristnejša družina živali sploh, saj vse njihove ličinke zajedajo v različnih žuželkah, med katerimi mnoge napadajo pridelke, odrasle pa so pomembne opraševalke. Muhe pri opraševanju niso tako izbirčne kot čebele, zato jih lahko celo izrinejo. Goseničarke so odličen bioinsekticid, ki zatre škodljivca in ostane na območju še vedno prisoten, a le v majhnem številu, dokler se škodljivec spet ne namnoži.


muha goseničarka (Ectophasia crassipennis) 















































































©Peter Mlakar Makro Foto

sobota, 24. julij 2010

Olympus E-30

Tole je nova igračka, ki je dobila mesto v moji zbirki opreme. Zaenkrat so občutki odlični, kakšni pa bodo rezultati pa v naslednjih objavah.

Olympus E-30










































































©Peter Mlakar Makro Foto

torek, 13. julij 2010

Navadni gož (Zamenis longissimus)


Navadni gož (Zamenis longissimus) je dolga kača, ki lahko preseže dolžino dveh metrov in tako spada med največje slovenske kače. Hrbtni del vitkega telesa je temno rjave do skoraj črne barve, ki je posut z drobnimi belimi pikicami, medtem ko je trebušni del kače večinoma bel ali rumenkast. Z ozirom na močno telo ima navadni gož majhno glavo, ki je pokrita z devetimi večjimi luskami, kar je značilno za vse slovenske nestrupene kače. Za glavo ima svetlo liso, ki je izrazita zlasti pri mladih živalih. Gož lahko doseže do 225 cm, ampak so primerki ki merijo več kot 200 cm zelo redki, povprečna velikost goža je od 130 do 160 cm.




navadni gož (Zamenis longissimus)



















©Peter Mlakar Makro Foto

sobota, 10. julij 2010

modras (Vipera ammodytes) - portret

Modras (Vipera ammodytes)je največja, najpogostejša in najnevarnejša slovenska strupenjača. Široka glava, pokrita z drobnimi luskami je trikotna jasno ločena od vitkega vratu. Na 'nosu' ima dobro viden rožiček, kakršnega nima nobena druga slovenska kača. Telo je relativno kratko a čokato z značilnim cikcak vzorcem, ki je sestavljen iz rombov. Vzorec je vedno sklenjen. Osnovna barva hrbta je rumenkasta, rjavkasta, siva ali zelenosiva. Samci so ponavadi bolj kontrastne in svetlejše barve kakor samice.



Modras (Vipera ammodytes)


































©Peter Mlakar Makro Foto